پیشبینی زلزله حلقه گمشده ای است که هنوز بشر نتوانسته است آن را در زنجیره نجات انسان به هنگام وقوع زلزله جای دهد. پنل های هوشمند تنها اختراعی هستند که کمی زودتر از وقوع زلزله نه تنها به ساکنین ساختمان هشدار می دهد بلکه اقدمات پیشگیرانه ای برای جلوگیری  از افزایش آسیب در ساختمان انجام میدهد. پنل هایی که روز به روز جای خودشان را در صنعت ساختمان سازی بیشتر پیدا می کنند و حرفی برای گفتن دارند.

خوشبختانه متخصصان کشورمان در این حوزه پا به پای کشور های اروپایی پیش رفته اند و از نظر تامین این دستگاه هایی که اصطلاحا به آنها پنل هوشمند گفته می شود کمبودی نداریم. چیزی که نیاز است،‌رواج فرهنگ استفاده از این پنل ها هست.  فرهنگی که می تواند باعث نجات جان بسیاری از هموطنانمان شود.

پنل های هوشمندی که امروزه در ایران و کشورهای پیشرفته استفاده می شود از طریق سامانه های آنلاین با اپراتور های خود و مراکز امداد رسانی در ارتباط هستند. اگر بخواهیم امکانات این پنل ها را از ابتدا برای شما بیان کنیم باید گفت که این پنل ها وقوع زلزله،‌آتش سوزی،‌ نشت گاز شهری،‌نشت گاز مونو اکسید کربن را به ساکنین خانه اطلاع می دهند.

در این پنل ها،‌مداری با سنسور های بسیار حساس،‌با آخرین تکنولوژی قرار دارند که در پایین ترین طبقه از ساختمان و بر روی زمین نصب می گردند. این پنل ها از طریق شناسایی و دریافت امواج پی که هنگام شکسته شدن گسل در عمق زمین به سمت پوسته ارسال می گردند،‌ چند ثانیه زودتر از وقوع زلزله آژیر می کشد و شیر آب و گاز ساختمان را قطع می کند،‌آسانسور را نگه می دارد و در های آن را باز می کند.

این سنسور به سرعت شدت زلزله را تشخیص می دهد و اخطاری برای ساکنین ساختمان ارسال می کند.

در این مطلب تنها بخشی از مزایای استفاده از پنل هوشمند را دریافت کردیم. در مطلب بعدی درباره کاربرد کابین هوشمند خواهیم خواند.

اخبارزلزله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *