این تعریف عامیانه از گسل تقریبا به گوش همه ما رسیده است که گسل ها مانند کپسول هایی درون زمین هستند که هر از چند گاهی انرژی شان آزاد می شود و زلزله رخ می دهد. درواقع تعریف علمی آن هم چیزی شبیه به همین می باشد.

شکستگی هایی در پوسته زمین قرار دارد که به آنها گسل گفته می شود که سرچشمه وقوع زلزله هستند. البته هر شکستگی در سطح زمین به معنی وجود سامانه گسلی نیست. هنگامی که لبه های این پوسته به حرکت در می آید انرژی آزاد می شود که موجب لرزش زمین و در نهایت وقوع زلزله می شود. همه زلزله های بزرگ جهان بخاطر لرزش های این سامانه ها با شدت های زیاد بوده است.

هرچند زمین زیر پای ما سفت به نظر می رسد اما در واقع در حرکت است. صفحات متعددی که میلیون ها سال است از یکدیگر دور و نزدیک می شوند. هنگامی که دو صفحه به یک دیگر می رسند،‌ یا در کنار هم حرکت می کنند،‌یا در جهت مخالف. گاهی یکی به زیر دیگری می رود و حالت دیگر هم این که هردو باعث بوجود آمدن برآمدگی در محل برخورد می شوند. در واقع حالت های مختلفی در هنگام برخورد دو صفحه بوجود می آید که هرکدام زمین لرزه ای با قدرتی متفاوت ایجاد می کنند.

گسل های متعددی در ایران وجود دارد از شرق و غرب گرفته تا شمال و جنوب.گسل های ایران در غالب نقاط کشورمان جا خوش کرده اند.

سامانه هایی که زلزله کرمانشاه، زلزله تبریز، زلزله بم، و… را رقم زدند.

گسل ها به دو دسته فعال و غیر فعال تقسیم بندی می شوند.

فعال به آنهایی گفته می شود که احتمال می رود به زودی فعالیت خود را آغاز کنند و موجب زلزله شوند و این علم را می توان در حوزه پیشبینی زلزله قرار

داد.مطالعه روی سنگ های کره زمین هم از دیگر راه های تشخیص گسل و نوع آن است.

مرکز زلزله نگاری ایران هر لحظه فعالیت گسل ها را مورد بررسی قرار می دهد و آنها را رصد می کند.

پیش لرزه و پس لرزه هایی که فورا در سایت زلزله نگاری ثبت می شوند و البته ما هم با مراجعه به سایت زلزله نگاری می توانیم اخبار زلزله را دریافت کنیم.

 

در این مقاله سعی شد تا شما را تا حدی که نیاز دارید با گسل آشنا کنیم. در مطلب بعدی درباره بزرگ ترین زلزله های جهان خواهیم خواند.

اخبارزلزله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *