ایران سومین کشور زلزله خیز جهان است و این موضوع خبر از وجود گسل های فراوان در کشور می دهد.آن ها مانند نواری سر تا سر کشور را فرا گرفته اند و در غالب نقاط ایران ‌وجود دارند.

گسل های  زاگرس، البرز،آبیک، سمنان،  تبریز، آستارا، ارومیه، کازرون، میناب، بشاگرد و قم از جمله گسل های مهم ایران هستند که در اینجا به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

گسل البرز جزو گسل هایی است که در منطقه ای با جمعیت زیاد قرار دارد و از این حیث می تواند خیلی مهم باشد. گسل البرز از شرق گرگان تا رشت و البرز امتداد دارد و از سوی دیگر فشردگی جمعیت کشورمان در این منطقه زیاد است. گسل آبیک هم از استان قزوین تا شهر فیروز کوه در استان تهران کشیده است و جزو  اصلی های ایران به شمار می رود.

سامانه گسلی زاگرس حدود هزار کیلومتر طول دارد و از نواحی غربی تا مناطق جنوبی کشور کشیده شده است و زاگرس از این نظر لقب طولانی ترین را به خود اختصاص داده است.

طبق گزارش مرکز آمار کشور، چند شهر از ‌مهم ترین شهر های ایران که روی بزرگ ترین گسل ها قرار دارند عبارتند از:‌تهران،‌مشهد،‌اصفهان،‌البرز،‌تبریز و ‌شیراز.

با یک حساب سرانگشتی می توان متوجه شد که چیزی نزدیک به ۲۰ میلیون نفر از مردم کشورمان در این مناطق زندگی می کنند.

اما بخوانید در باره  یکی دیگر از گسل های طولانی ایران که مکران نام دارد. مکران در جنوب شرق ایران و در ساحل دریای عمان  قرار دارد. مکران پتانسیل لرزه تا ۹ ریشتر را هم دارد و آخرین لرزش آن مربوط است به آذر سال ۱۳۲۴ که زلزله مهیبی به قدرت ۲/۸ ریشتر را از خود به نمایش گذاشت.

سامانه گسلی قطر- کازرون هم در لیست گسل های مهم ایران جای دارد و خود شامل چند قطعه است؛ گسل برازجان،‌کنارتخته،‌کازرون و دنا. زمین شناسان بر این باورند که این سامانه باعث شده تا تغییرات شکلی در کف خلیج فارس بوجود بیاید.

به این نکته توجه داشته باشید که گسل هایی که در مناطق بیابانی با جمعیت کم قرار دارند حتی اگر از گسل های مناطق پر جمعیت،‌ قدرت بیشتری داشته باشند،‌از نظر ما اهمیت کمتری دارند چون خسارت جانی کمتری را به مردم وارد می کنند.

در این مطلب با گسل هایی آشنا شدیم که در کنار ما در ایران موجود هستند و علی رغم میل باطنی مان مجبوریم با آنها کنار بیاییم. در مطلب بعدی شما را با خانه های ضد زلزله آشنا خواهیم کرد.

 

اخبارزلزله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *