همه ما اطلاعات زیادی از اقداماتی که باید هنگام وقوع زلزله انجام داد داریم. چه معلوماتی که از رسانه ها دریافت کرده ایم و چه تجاربی که از مانور های زلزله در مدرسه و خانه و محل کار انجام داده ایم. اما این اقدامات تا چه اندازه شدنی هستند و کدام یک از آنها احتمال آسیب ندیدن را بیشتر می کنند؟

از هنگام شروع زمین لرزه تا پایان آن چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد. حال اگر‌ از این زمان کوتاه،‌زمان با خبر شدن از وقوع آن را هم کنیم پس فرصت زیادی نداریم.

چارچوب در،‌زیر میز های محکم، کنار ستون ها و… جزو مناطقی هستند که امن تر می باشند هر چند در بسیاری از مواقع هم کاری از پیش نبردند.

پیچ کردن تابلو به دیوار و اطمینان از محکم بودن بست های  قفسه ها و کمد ها هم جزو اقدامات پیشگیری کننده است.

با وقوع زلزله معمولا شیرهای گاز دچار شکستگی می شوند و گاز نشت پیدا می کند که موجب خفگی یا انفجار می شود. با وجود همه این ها به نظر می آید نبود پناهگاهی امن و هوشمند برای انسان در زمان زلزله،‌بزرگ ترین کمبود او به شمار می رود.

خانه های ضد زلزله       هم تا حد بسیار زیادی برای سالم ماندن در زمان زلزله تاثیر دارند.

بخش مهمی از کارهایی که در هنگام وقوع زلزله باید انجام داد منوط به حفظ ارامش است . حفظ خونسردی در زمان رخداد زلزله تا حدی ذاتی است اما می شود با مانور های آزمایشی به یک حس اکتسابی تبدیل شود. اکثر ما زلزله هایی ضعیف را تجربه کرده ایم که به خودی خود خسارت جانی نداشته اند اما باعث شده اند تا مردم در هنگام زلزله بخاطر استرس یا دچار حمله قلبی شوند یا بخاطر فرار برای ترک کردن منزل دچار آسیب هایی شوند.

به یاد داشته باشید که در زمان وقوع زلزله سر و گردنتان را با دست بپوشانید تا آسیب جدی نبییند. از دیوار های سست فاصله بگیرید و حتی الامکان از آشپزخانه و پنجره ها  دور باشید. کولر گازی،‌تابلو های دیواری،‌لوستر و هرچیز معلق در هوا می تواند با کوچک ترین لرزشی به زمین پرتاب شود پس از آنها دور شوید.

بعد از پایان زلزله با توجه به احتمال نشت گاز در فضا،‌از روشن کردن شمع خودداری کنید.

افزایش استرس موجب کاهش قدرت تصمیم گیری می شود پس تا جایی که می توانید بر خود مسلط باشید تا خود و دیگران،‌جان سالم به در ببرید.

امیدواریم این مقاله در بالا بردن دانش شما برای مواجهه با زلزله مفید بوده باشد.

اخبارزلزله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *