اگر در یک صحرا باشید و زلزله رخ بدهد آسیبی به شما نمی رسد چون صرف لرزش زمین، صدمه ای به انسان وارد نمی کند بلکه این ریخته شدن آوار در اثر زلزله است که باعث وارد شدن صدمات جانی به انسان می شود. در جامعه امروزی و بارشد ساختمان ها، آپارتمان ها و برج ها زلزله آثار مخرب تری از خود باقی می گذارد.

اولین راه حل بشر، خانه های ضد زلزله بود که بعلت پیچیدگی در ساخت و استفاده از فرمول های پیچیده مهندسی عمران، هنوز همه گیر نشده است. ویژگی این ساختمان ها، فوندانسیون پایدار، مسیرهای پیوسته انتقال بار، مصالح خاص و … بود.

خسارات سنگین زلزله و به تبع آن سونامی، در کشور ژاپن دانشمندان این کشور را وا داشت تا ساختمان هایی طراحی کنند که در مقابل زلزله استحکام کافی داشته باشد. اگر در برخی تصاویر دیده باشید، به هنگام وقوع زلزله های سنگین در کشور ژاپن، افراد خونسردی خود را حفظ می کنند زیرا از مقاومت سازه ساختمان، اطمینان دارند.

حلقه آتش، منطقه ای در ژاپن است که آبستن ۸۱ درصد از بزرگ ترین زلزله ها و آتشفشان های جهان است. ژاپنی ها اما با استفاده از مواد ساختمانی منعطف و ضربه گیر های عظیم توانسته اند ساختمان هایی با مقاومت بالا بسازند. همچنین خانه های قدیمی هم بازسازی شده اند تا قابلیت مهار زلزله را داشته باشند.

برای مثال برج های موری در توکیو که چند آسمان خراش بزرگ در کنار هم هستند و ارتفاع آن ها به ۲۳۸ متر می رسد جزو بهترین نمونه از برج های ضد زلزله  در جهان هستند. این برج ۵۴ طبقه با لوله کشی های فولادی تقویت شده و از یک فن آوری جاذب حرکتی موسوم به میراگر های روغنی بهره می برد. میراگر ها عناصر هیدرویکی هستند که نیاز به تعمیر و نگهداری ندارند و به منظور مهار لرزش و کاهش سنگینی وزن جسم متحرک، مورد استفاده قرار می گیرند.در برخی برج ها هم از یک ستون مرکزی استفاده شده است تا زمین لرزه را به قاب های بیرونی منتقل کند.

در همین تهران، ساختمان هایی که با نظارت سازمان مهندسی ساخته شده باشند می توانند زلزله هایی تا شدت ۷ ریشتر را تحمل کنند. در واقع می توان گفت ساختمان های  تازه ساخت تهران، تخریب نمی شوند اما ممکن دچار آسیب شوند.

تا اینجای کار می توان به تهرانی ها امید داد اما متاسفانه باید گفت که بافت قابل توجهی از شهر تهران را  ساختمان های فرسوده تشکیل می دهند. مشکلات اصلی بعد از وقوع زلزله هم به همین تخریب ها بسته است که باعث می شود راه های مواصلاتی در کلانشهر تهران بسته شود و افراد زیادی بدلیل نبود آب  و غذا دچار مشکل شوند. از این رو زلزله تهران، یکی از فاجعه های بزرگ دنیا خواهد بود.

نوسازی خانه ها برای بافت قدیمی و استفاده از استاندارد های به روز برای ساختمان های نوساز کمی در ایران دور از دسترس هستند اما جریانی که امروزه در دنیا به راه افتاده است استفاده از پناهگاه هایی هوشمند که قابلیت حفاظت از انسان در مقابل آوار و ارسال فرکانس های برای درخواست کمک است.

درباره ساختمان های ضد زلزله خواندید و شنیدید. حالا وقت آین است که اطلاعاتتان را درباره پیشرفته ترین اختراع بشر، یعنی پنل هوشمند زلزله بالا ببرید.

اخبارزلزله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *