خبر های زیادی از پیشبینی زلزله های بزرگ در ایران شنیده ایم که بعضا حاکی از زمین لرزه هایی بزرگ در آینده هستند. اما بزرگ ترین زلزله های جهان چند ریشتر بودند و در کجا رخ دادند؟

بزرگ ترین زلزله تاریخ با قدرت ۹/۵  ریشتر گریبان گیر مردم شیلی شد. این زلزله که در سال ۱۹۶۰ چیزی حدود ۶۰ سال پیش رخ داد، ۱۶۵۵ کشته برجای گذاشت. بازماندگان این زمین لرزه هم حال و روز چندان خوشی نداشتند و افراد زیادی بی خانمان شدند.طبق آمار نزدیک به دو میلیون نفر از مردم شیلی بی خانمان شدند.

۴ سال بعد این آلاسکایی ها بودند که در خلیج آلاسکا زلزله ا ی به بزرگی۹/۲ ریشتر را تجربه کردند. ماجرا با زلزله تمام نشد و این زمین لرزه باعث بوجود آمدن سونامی وحشتناک با موج هایی به ارتفاع ۶۷ متر شد.

اما آسیایی ها هم از غافله عقب نماندند و رتبه سوم بزرگ ترین زلزله جهان به سوماترا شهری در اندونزی اختصاص دارد. ۱۶ سال پیش در ۲۶ دسامبر ۲۰۰۴ مردم اندونزی و حتی مردم کشور های مجاور،‌زلزله ای را تجربه کردند که ۲۶۶ هزار نفر را به کام مرگ کشاند.

کانون چهارمین زلزله بزرگ جهان در روسیه قرار داشت که در سال ۱۹۵۲ خودی نشان داد و با یک سونامی مهیب،‌ ناآرامی بزرگی در اقیانوس آرام به پا کرد تا جایی که امواج آن به کشور آمریکا هم رسید.

 

از زلزله های بزرگ دیگر در جهان که بگذریم جالب است درباره بزرگ ترین زلزله تاریخ ایران کمی بیشتر بدانیم و از فعالیت های گسل های ایران باخبر شویم.

شهر لار در سال ۱۳۳۹ با یک زمین لرزه ۷/۶ ریشتری به لرزه در آمد.آمار کشته شدگان این زمین لرزه حدود ۴۰۰ نفر از مردم شهر بود. تخریب سه چهارم از شهر لار و بی خانمان شدن عده بسیاری از مردم، ‌از دیگر تبعات این حادثه بود.

در بهمن ماه ۱۲۸۷ یکی از شدید ترین زلزله های ۱۱۰ سال اخیر ایران در جنوب شهر بروجرد روی داد.درباره شدت این زلزله،‌همین بس که که کشور های گرجستان و ترکیه هم لرزش آن را حس کردند. این زلزله ۸۰۰۰ کشته بر جای گذاشت.

پس تا اینجای کار کمی با زلزله های بزرگ ایران و جهان آشنا شدیم اما آیا می توان قبل از وقوع زلزله از این اتفاق با خبر شد؟ در مقاله بعدی کمی درباره امکان پیشبینی زلزله خواهیم خواند.

 

زلزلهاخبار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *