بشر با وجود تمام پیشرفت هایی که در عرصه های مختلف داشته هنوز از درک دقیق زمان و شدت زلزله های پیش رویش عاجز است.البته بشر پیشرفت زیادی در زمینه تعیین اندازه زلزله و مکان وقوع آن کرده است، اما تعیین زمان این رخداد، اهمیت بیشتری دارد.

مکان وقوع زلزله با مطالعاتی که بر روی زمین انجام می شود تا حد بسیار زیادی قابل پیشبینی است. برای مثال گسل های تهران ، مانند گسل مشا و … توسط زمین شناسان و مرکز زلزله نگاری، شناسایی شه اند.

برای تعیین زمان وقوع زمین لرزه لازم است تعداد ایستگاه های لرزه نگاری بیشتر شود و شبکه لرزه نگاری مجهز باشد. همچنین داشتن تیم متخصص و مسلط به علم لرزه نگاری و زمین شناسی می تواند کمک زیادی به ارتقاء دانش پیشبینی زلزله کند.برای مثال دانشمندان ایرانی معتقدند، تهران حدودا هر ۱۵۰ سال یکبار زلزله حدود ۷.۵ ریشتری را به خود تجربه می کند. حال آنکه اکنون بیش از ۱۵۰ سال از آخرین زلزله اش گذشته است.

اساتید پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله اذعان دارند که امکان پیش بینی زلزله با توجه به عدم پوشش کامل و بر خط از زمین لرزه های ریز در کشور ما وجود ندارد.

تنها اختراعی که می توان برای پیشبینی زلزله در مقیاس چند ثانیه زودتر استفاده کرد،‌ پنل های هوشمند زلزله هستند که درباره آنها خواهیم گفت.

غالب زلزله ها  در منطقه زاگرس، فوج گونه هستند؛ از این رو پس از زلزله های مهم احتمال رخداد زمین لرزه های دیگر حتی در همان حد زمین لرزه اصلی و کوچکتر از آن وجود دارد.

پس تا اینجا متوجه شدیم  که می توان پتانسیل وقوع زلزله در یک منطقه را متوجه شد اما اطلاع از زمان آن فعلا نا ممکمن است.

هیچ تضمینی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد که با استفاده از دستگاه های پیشرفته و لرزه نگار های مختلف، بتوان زلزله را پیش بینی کرد. از این رو نقش مدیریت بحران زلزله بسیار اساسی تر از مدیریت پیشبینی زلزله است.

در سال ۲۰۰۵ یک مجموعه مشترک آلمانی و اندونزیایی تحت رهبری دانشمندان آلمانی سیستم هشدار دهنده ای را در نقاط بحرانی دریای هند نصب کردند . سونامی های ناشی از وقوع زلزله باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی شده بود. هرچند امید بود که با نصب این سیستم، زلزله ها پیشبینی شوند اما این دستگاه نتوانست همه زمین لرزه ها را از قبل شناسایی کند.

درباره تشخیص زلزله توسط حیوانات کمی قبل از وقوع آن صحبت های زیادی کرده اند که تا حدودی صحت دارد. بررسی های علمی نشان می دهد که نخستین  فرکانس صداهای زلزله در محدوده شنوایی انسان نیست اما برخی حیوانات می توانند آن را بشنوند.

 

هدف این مطلب بیان موضوع پیشبینی زلزله بود و اینکه هنوز سنسور یا دستگاهی ساخته شنده که زمان وقوع زلزله زا از قبل به ما متذکر شود. در مطلب بعدی درباره گسل های ایران خواهیم خواند.

اخبارزلزله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *